Saruk po odtworzeniu runa

Saruk – inwestycja w antyczne dywany

Saruk  – nazwa rodzajowa dywanów wywodzi się najczęściej od miasta, w którym są wytwarzane. Tak jest też w przypadku Saruk-ów, chociaż spotkałam się z opinią, że najwyższej jakości dywany Saruk pochodzą z Araku. Oba te miasta leżą we wschodniej Persji (Iranie) w odległości niespełna 50 km. Dywan, który przeszedł w naszej pracowni kompleksową renowację, został wykonany w tym rejonie, na początku zeszłego stulecia. Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją jest antykiem. Często zadajecie mi Państwo pytanie, czy warto naprawiać stare, ręcznie wiązane dywany. Nota bene w opisywanym przypadku Właścicielka doskonale znała wartość swojej tkaniny. Żeby rozwiać wątpliwości i jednocześnie uzmysłowić wszystkim o jakich kwotach rozmawiamy, zamieszczam link do jednego z największych w Europie, a na pewno najstarszego domu aukcyjnego we Wiedniu https://www.dorotheum.com/en/c/carpets-results-347/

Po zapoznaniu się z rezultatami tylko wybranych aukcji dywanów, na zadane we wcześniejszym akapicie pytanie, będziecie mogli odpowiedzieć sami -twierdząco.

Wracając do gwiazdy dzisiejszego artykułu czyli antycznego Saruka. Wymagał rekonstrukcji dwóch narożników, nowego obszycia obu boków, zabezpieczenia brzegów od strony frędzli i wyczyszczenia. Gościł u nas przeszło półtora miesiąca i w tym czasie odtworzyliśmy uszkodzone narożniki, obszyliśmy go ręcznie wełną oraz zabezpieczyliśmy go przed snuciem. Biorą pod uwagę potężną wielkość tego okazu, przekraczającą 12 metrów kwadratowych, mieliśmy pełne ręce roboty. Na koniec zafundowaliśmy staruszkowi, ręczne czyszczenie, po którym odzyskał głębokie barwy. Tak charakterystyczne dla tych pięknych dywanów.

Uszkodzony narożnik dywanu
Uszkodzony narożnik dywanu

 

Narożnik w trakcie naprawy
Narożnik w trakcie naprawy
Saruk po odtworzeniu runa
Saruk po odtworzeniu runa
Fragment dywanu po rekonstrukcji
Fragment dywanu po rekonstrukcji

 

Jak wspominam o czasie jaki potrzebny jest na renowację takich okazów, niektórzy łapią się za głowę. Faktycznie poświęcamy, każdemu dywanowi sporo czasu, ale wszystkie czynności wykonujemy ręcznie. Nie możemy niczego przyspieszyć, bo wzór wymaga dokładnego odtworzenia, a szew obszycia musi dokładnie pokryć brzeg dywanu.

Nie chadzamy na skróty, bo mamy pełną świadomość, że jedynie dokładnie wykonana renowacja, przywraca antycznym dywanom nie tylko dawny blask, ale również podnosi ich wartość rynkową. Pieczołowicie odrestaurowany dywan nabiera coraz większej wartości.

 

 

 

Komentowanie zablokowane.