Aktualności

Aktualności, co nowego robimy i najnowsze wieści z pracowni oraz przede wszystkim krótkie filmiki pokazujące migawki z naszych realizacji to wszystko znajdziecie na tej stronie. Niektóre okazy dywanów czy kilimów trafiają do nas na krótko. Te będziemy tu pokazywać, aby o nich pamiętać. Ciężkim przypadkom, które zadomawiają się u nas na dłużej, poświęcamy najczęściej „pełnometrażowe” filmiki.

Co zrobić z dziurą w kilimie?

W Waszym kilimie pojawiła się dziura, lub może jak w przypadku tego kilimu z Cepelii skonsumował go piesek, ale tylko troszkę 😉

Nie martwcie się. Rozwiązywanie takich problemów to dla nas chleb powszedni. Jak naprawiłam potężne dziury w tym kilimie zobaczcie na filmie.

 

Bez młota to nie robota

Tym razem stworzyliśmy taki wizualny żarcik, który pokazuje renowację przebarwień w dywanie w nieco humorystycznej formie. Zobaczcie jak się świetnie bawiliśmy i jaki był efekt końcowy tego młotkowania 🙂

 

Naprawiamy, nie wyrzucamy – prostowanie dywanu

Naprawiamy, nie wyrzucamy – te słowa mogły by być hasłem przewodnim naszej pracowni. Tym razem ratowaliśmy silnie pofalowany dywan wełniany na osnowie również z wełny. Niestety, jak widać na filmie, sam brzeg był nie tylko pofałdowany, ale również mocno zdeformowany. Dlatego musieliśmy go częściowo amputować. Na naszym ” madejowym łożu” został rozciągnięty i zabezpieczony przed ponownym zwichrowaniem. Wkrótce pokażemy efekty dalszych prac nad jego renowacją.

Dywan po praniu błyszczący jak jedwab

Dywany z bawełny merceryzowanej mają jeden problem – zmierzwione runo, które odbiera im to charakterystyczne lśnienie. Trzeba wiedzieć jak z nim postępować, żeby znów wyglądały pięknie. My to potrafimy, a jak nam się to udało zobaczcie na filmie!

 

Dziura w dywanie to nie problem

Dziury w dywanie pojawiają się z różnych przyczyn. Czasem przyczynią się do tego mole, często zęby młodego psiaka, niekiedy my sami. Niezależnie od tego jak się pojawiły my radzimy sobie z nimi bez problemu. Jak to robimy obejrzyjcie na filmie.

Ostatni zakup niezwykłego dywanu w 2023 roku

Sylwester, czyli jak pamiętacie:), ostatni dzień roku odwiedziliśmy nasz ulubiony targ staroci. Coraz trudniej jest kupić dobrej jakości, używany dywan orientalny w nienagannym stanie. Dlatego jak wypatrzyłam, ten wysokiej klasy dywan, przymknęłam oko na jego defekty. Przecież w pracowni doprowadzimy go do kultury w krótkim czasie. Do tej pory zdążyliśmy go wyczyścić i uzupełnić drobne ubytki. Do naprawy pozostał fragment fartuszka przy frędzlach. Po tych wszystkich zabiegach zaprosimy go na salony, bo z myślą o nich został utkany.

 

Kontrola, filmik i do domu…

Tak najczęściej przebiega proces przed oddaniem naprawianej u nas tkaniny. Najpierw jest poddana ostatecznej kontroli, później nagrywamy ostatni filmik z jej udziałem, a na końcu pakujemy i oddajemy właścicielowi. Tak było i w przypadku gobelinu „Dno morskiej” autorstwa Heleny i Stefana Gałkowskich. Wrócił już do domu, żeby na Święta zająć przygotowane dla niego miejsce na ścianie.

Renowacja kilimu po nieudolnej naprawie

Czasami opadają mi ręce jak widzę kilimy, które rzekomo były naprawiane. Namotane, nacerowane, pościągane nici i co najgorsze dodane jeszcze kolory, które nie pasują do niczego. Po co ktoś to zrobił? To pytanie pozostanie zapewne bez odpowiedzi. Na filmie widać cały proces renowacji tego fragmentu. Jak wyglądał po mojej rekonstrukcji przekonajcie się sami.

 

Jak uprać stary kilim bez przefarbowań?

Często pytacie nas Państwo co robimy, że czyszczone przez nas kilimy tak pięknie odzyskują barwy i co najważniejsze nie przefarbowują. W tym filmiku uchylamy nieco rąbka tajemnicy, ale prosimy: Nie róbcie tego sami w domu! Tylko pozornie jest to proste. Samodzielne próby wyczyszczenia kilimu w domu, zwłaszcza przy zestawieniu intensywnych kolorów, może się skończyć migracją barwnika.

Przedwojenny kilim naprawa staruszka

Wełniane staruszki wymagają wiele cierpliwości, uwagi i pracy. Odwdzięczają się pięknym wyglądem. Taki właśnie piękny okaz był w naszym spa. Zobaczcie jak to było.

Kilimek projektu Wandy Koseckiej

Ostatnio mamy duży napływ kilimów i gobelinów wybitnych polskich projektantów. Z przyjemnością pokazujemy uroczy kilimek projektu Wandy Koseckiej. Był u nas ręcznie wyczyszczony i naprawiony. W przyszłym tygodniu wyruszy do domu.

Unikatowa portugalska tkanina

Całkiem niedawno opuściła naszą pracownię tkanina unikatowa z Portugalii. Wymagała licznych napraw po niewłaściwym czyszczeniu. Pozszywaliśmy ją i uzupełniliśmy ubytki runa specjalnie na tę okazję uprzędzioną wełną. Tak gruba była nieosiągalna.

Nawaho kilim

W tak zwanym międzyczasie część naszego zespołu zajmuje się ręcznym czyszczeniem niezwykłych okazów. Jednym z nich jest przepiękny, pełen pierwotnej energii kilim Nawaho, który przyjechał do nas prosto z Ameryki Północnej. Prawdopodobnie, według słów Właściciela służył kobiecie jako okrycie w chłodne dni. Nie mogłam się oprzeć i otuliłam się nim, choć jeszcze nie jest wyczyszczony. Faktycznie pasuje na takiego kurdupla jak ja 🙂

Gobelin „Dno morskie” autorstwa Heleny i Stefana Gałkowskich

Coraz częściej do naszej pracowni trafiają tkaniny unikatowe. Czyli powstałe tylko w jednym egzemplarzu. Taki niezwykły okaz autorstwa Stefana Gałkowskiego, utkany własnoręcznie przez jego żonę Helenę będzie przechodził u nas pełną renowację. Jak wygląda, a jak będzie wyglądał zobaczycie wkrótce.

Kilim lata 30-te XX wieku

Kolejny niezwykle piękny kilim właśnie zszedł z mojego stołu. Jego pochodzenie nie jest do końca znane, chociaż pojawił się w publikacji książkowej z przypiskiem, że pochodzi z lat 30-tych XX wieku. Ja podejrzewam Warsztaty Krakowskie o popełnienie tej tkaniny, ale to tylko moje skojarzenia.

Nasturcje po naprawie

Druga część realizacji projektu kilimu Nasturcje. Tym razem można zobaczyć ten okaz w pełnej krasie już po naprawie.

Nasturcje relacja z naprawy

Kilim Nasturcje kończyłam naprawiać w tym tygodniu. Jest szalenie fotogeniczny.

Naprawa Buchary

Aktualności otwiera krótki filmik o bucharach.  Ich sporą kolekcję mieliśmy ostatnio przyjemność naprawiać.