Dywan patchworkowy po naprawie

Patchworkowe dywany – naprawa uszkodzeń

Patchworkowe dywany stanowią nie tylko bardzo atrakcyjny element wystroju wnętrza, ale są też kwintesencją ekologicznego i zrównoważonego podejścia do starych przedmiotów. Dla wielu z nas stary dywan to pojęcie mające pejoratywne znaczenie. Na świecie stary ( vintage), ręcznie wiązany dywan to często bardzo poszukiwany towar. Niektóre okazy osiągają bardzo wysokie ceny na aukcjach i traktowane są jak wszystkie inne dzieła sztuki. Dlatego też, gdy taki dywan poprzeciera się w takim stopniu, że jego naprawa jest nieopłacalna , zostaje pocięty.Fragmenty takiego dywanu starannie się obszywa i z wielu takich kawałków zszywa się nowy dywan. Kolejne dzieło sztuki!

Także w Polsce tego typu dywany zyskują coraz większe grono zwolenników. Jako niebanalny dodatek do nowoczesnych wnętrz sprawdzają się wyśmienicie. Dwa takie patchworkowe dywany były w ostatnim czasie z wizytą w naszej pracowni.

Patchworkowe dywany relacja z naprawy

Pierwszy, duży okaz, miał rozdarty jeden z elementów i wymagał pozszywania na nowo wielu kawałków. Jedynym sensownym rozwiązaniem było wyprucie fragmentu z dziurą i wstawienie nowego kawałka. Z pozoru proste rozwiązanie okazało się bardzo trudne w realizacji. Z prostej przyczyny- w naszym kraju poprzecierane dywany się wyrzuca. Nikt ich nie gromadzi, a na pewno nie sprzedaje. Poza tym potrzebowaliśmy niewielkiego fragmentu , a nie całego starego dywanu. Nasze poszukiwania trwały kilka tygodni. Ograniczał nas budżet, kolorystyka i wielkość kobierca. Po wielu perypetiach udało nam się w końcu zakupić niewielki dywanik, który pasował do całości. Tutaj pojawił się następny problem-pakistańska buchara była w świetnym stanie, a my potrzebowaliśmy poprzecieranego dywanu. Proces postarzania to cała opowieść, ale ostatecznie zastąpiliśmy zniszczony fragment nowym i naprawiliśmy uszkodzone obszycia. Efekty widać na zdjęciach.

Uszkodzony dywan patchworkowy
Uszkodzony dywan patchworkowy
Wypruty uszkodzony fragment
Wypruty uszkodzony fragment
Ręczne zszywanie nowych fragmentów
Ręczne zszywanie nowych fragmentów
Stosujemy oryginalny rodzaj szwu
Stosujemy oryginalny rodzaj szwu

Patchworkowe dywany zdarzają się też w niewielkich rozmiarach . Takie poprute maleństwo przyniosła do nas przemiła, młoda osoba. Bardzo się ucieszyła, że możemy naprawić jej ulubiony dywanik. Ponownie pozszywany, oryginalnym ściegiem, niebawem trafił z powrotem do domu. Ten okaz miał dodatkowo barwione na wskroś fragmenty, które podkreślały jego unikatowy charakter.

Rozpruty przez koty dywan patchworkowy
Rozpruty przez koty dywan patchworkowy
Dywan patchworkowy przed naprawą
Dywan patchworkowy przed naprawą
Zbliżenie szwu
Zbliżenie szwu
Naprawiony dywanik patchworkowy
Naprawiony dywanik patchworkowy

Komentowanie zablokowane.