Dywan antyczny

Jak poznać, że to jest cenny dywan?

Jak poznać, że to jest cenny dywan? Takie pytanie zadajecie mi Państwo bardzo często. Wiedza o dywanach ręcznie wiązanych jest niezwykle rozległą dziedziną. Na świecie eksperci specjalizują się w określonym typie dywanów na przykład Kasaki, Buchary, Hereke itp.

W każdej kategorii tych tkanin, wywodzących się z konkretnej miejscowości lub regionu, istnieje wiele podgrup. Mają specyficzne wzornictwo, układ medalionów i bordiur. Wykonane są z wełny, jedwabiu lub z oby tych przędz. Różne są typy węzłów, skręt przędzy, w rozmaity sposób tkacze zawiązują frędzle. Te wszystkie i wiele innych czynników, nie pomijając historii regionu trzeba znać, żeby prawidłowo oznaczyć pochodzenie, rodzaj i wiek dywanu.

Mam nadzieję, że przeglądając moją stronę i filmy na nie umieszczone, rozpoznacie w nich swój dywan. I pomimo, że jest stary i nieco nadgryzł go ząb czasu, nie wyrzucicie go, bo poznacie, że jest cenny. Warto się nad nim pochylić, bo wbrew pozorom, może się okazać, że to najwartościowszy przedmiot w Waszym domu.

 

 

Komentowanie zablokowane.