dywanik jedwabny

Dywany orientalne ręcznie tkane

Dywany orientalne są dziełami sztuki rzemieślniczej. Dla nas europejczyków to bardzo pożądany element wystroju naszych domów.

Przedstawiciele kultur Dalekiego Wschodu w ręcznie tkanych kobiercach widzą duszę. Wchodząc na dywan zdejmują obuwie. Każdy dywan przedstawia zapisaną historię religii, plemiona, rodu. Przemawiają one do nich bogactwem pradawnych symboli i idei zawartych w misternie wiązanych splotach. My nie potrafimy ich odczytać. Pozostaje nam zachwyt nad doskonale dobranymi barwami skomplikowanych zdobień i różnorodnością wzorów.

Dywany orientalne współcześnie

Ręcznie wiązane orientalne dywany wytwarzane są w Iranie, Iraku, Turcji, Kaukazie, Afganistanie, Tybecie, Indiach i Chinach. Najwyżej cenione, najpiękniejsze i będące szczytowym osiągnięciem tego kunsztownego rzemiosła były i są dywany perskie.Obrót wiązanymi ręcznie dywanami jest na świecie potężną gałęzią handlu. Eksport dywanów dla wielu krajów azjatyckich stanowi podstawę gospodarki. Wytwarzane są z wełny lub jedwabiu na osnowach z bawełny, wełny lub w przypadku dywanów jedwabnych z jedwabiu. Oczywiście najdroższe są dywany z naturalnego jedwabiu, który jest niezwykle wytrzymały. Jedwab jest surowcem bardzo drogim i dlatego często zastępowany jest przez jedwab sztuczny (wiskozę) lub bawełnę merceryzowaną. Dla niewprawnego oka trudno rozróżnić te materiały, dlatego trzeba być ostrożnym nabywając dywan „jedwabny”. Zarówno wiskoza jak i bawełna merceryzowana dość dobrze udają połysk jaki ma prawdziwy jedwab.

dywanik jedwabny
dywanik jedwabny
dywanik modlitewny
dywanik modlitewny

 

 

 

 

 

 

 

Obecnie prężne ośrodki tkackie są w Isfahanie, Kaszanie i Kom ( Irak). Wiązane są tam najwyższej jakości dywany o niebywałej ilości węzełków na metr kwadratowy, dochodzącej do kilkuset tysięcy. Renowacja i uzupełnianie runa tego typu dywanów jest zajęciem szalenie pracochłonnym, gdyż trzeba zawiązać na osnowie od kilkunastu do kilkudziesięciu węzełków na centymetrze kwadratowym. Im większa jest ilość węzłów tym wzór dywanu jest bardziej szczegółowy i wyrafinowany. Wytworzenie takiego dywanu przez wprawnego tkacza trwa od kilku miesięcy do kilku lat.

Koszt dywanów perskich w zależności od wieku, wielkości, ilości węzełków oraz skomplikowania wzoru, waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Skoro praca nad wykonaniem ręcznie wiązanego dywanu trwa kilka tysięcy godzin, nie są to ceny wygórowane. Należy wziąć pod uwagę, że dodatkowym kosztem są także materiały użyte do stworzenia kobierca takie jak wełna lub jedwab oraz bawełna (osnowa). Farbowanie to również bardzo skomplikowana praca. Otrzymywanie określonych kolorów z naturalnych surowców jest sztuką, która objęta jest tajemnicą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Przygotowanie wełny lub jedwabiu zajmuje bardzo dużo czasu biorąc pod uwagę, że dywany orientalne mają w swoich wzorach po kilkadziesiąt kolorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentowanie zablokowane.