Rekonstrukcja uszkodzonego starego kilimu zajęła nam kilka dni. Trafił do nas duży przedwojenny kilim z licznymi brakami wątku i niestety dużą dziurą, która znajdowała się w centralnej części tkaniny. Naprawa miała obejmować uzupełnienie braków oraz już zwyczajowo zabezpieczenie brzegów przed rozsnuwaniem.
Po wstępnych oględzinach tego potężnego kilimu przystąpiliśmy do pracy. Na początku zabezpieczyliśmy brzegi, co jest bardzo żmudnym i czasochłonnym zajęciem. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie, a stare gobeliny wymagają szczególnej delikatności. Nigdy nie wiadomo, zanim nie zacznie się rekonstrukcji, jak wytrzymała jest osnowa i w jakim stanie jest wełniany wątek.
Wełna wykorzystywana do tkania tego gobelinu była przędzona ręcznie. Miała licznie nierówności. Miejsca, w których była cieńsza z czasem poprzecierały się odsłaniając bawełniane nici osnowy. Ubytków było bardzo dużo. Pracy przed nami zatem sporo… Mijały kolejne godziny pracochłonnej naprawy. Kilim, którego powierzchnia przekraczała siedem metrów kwadratowych został uzupełniony w ponad 5 % nową nicią wełnianą.
Największy ubytek, w którym brakowało także osnowy sąsiadował z szytą na okrętkę dziurą. Po spruciu zaszycia ujawniła się kolejna duża dziura, także pozbawiona osnowy. Podwójna praca, tym trudniejsza, ze zaszycie więcej narobiło szkód, niż gdyby została zwykła dziura. Rekonstrukcja osnowy i wypełnianie wzoru zajęło nam kolejne długie godziny mozolnej pracy.
Rekonstrukcja dziurawego kilimu po wielu godzinach wreszcie dobiegała końca. Cerowanie i uzupełnianie pustych miejsc sprawiło, ze stary kilim odzyskał ładny wygląd. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby przywrócić mu wygląd jak za czasów jego powstania. Wyblakłe kolory i wiele drobnych pęknięć wątku świadczą o tym, że ten kilim służy ludziom już bardzo długie lata. Bez rekonstrukcji jego los byłby pewnie przesądzony. Wiele godzin trudnej pracy sprawiło, że naprawiony kilim w całej okazałości wygląda znów elegancko i zapewne będzie niezwykle oryginalną ozdobą salonu.