Nawaho kilim

Nawaho antyczne rękodzieło Indian

Nawaho to największe obecnie plemię Indian żyjące w Ameryce Północnej na terytorium obecnej Arizony., Nowego Meksyku i Utah. Przybyli na te tereny w XV wieku z północnej Kanady. Doskonale zaadaptowali się do nowych warunków. Nauczyli się hodować owce, tworzyć biżuterię  i tkać od tubylczych plemion. Sztukę tkania ciągle udoskonalali. W początkowym okresie ich tkaniny były bardzo proste wzorniczo i składały się z pasów, w kolejnym etapie doszły zygzaki i romby, a w trzecim etapie rozwoju tkactwa Nawaho, były to już rozbudowane kompozycje.

Kilimy Nawaho są obecnie bardzo poszukiwanymi tkaninami kolekcjonerskimi w Stanach Zjednoczonych. Te najstarsze, najrzadsze, osiągają sześciocyfrowe kwoty na aukcjach. W Polsce są prawie nieznane. Dlatego chciałam pokazać Wam choć jeden z nich.

Nawaho kilim
Nawaho kilim

Jeden z takich kilimów trafił do naszej pracowni w wakacje. Materiał nagrany wówczas, odnalazł się na dysku i dlatego z takim opóźnieniem go publikuję. Przy okazji zobaczycie fragment dojazdu do pracowni. Co też może się Wam przydać.

Komentowanie zablokowane.