Właścicielka pracowni przy pracy

Co robimy w pracowni naprawy dywanów i kilimów

Co robimy w pracowni ? Czasami zastanawiam się, czy lista nie byłaby krótsza gdybym napisała czego się nie podejmujemy.

Klienci przysyłają nam i przyjeżdżają z różnego rodzaju dywanami, kilimami, tkaninami artystycznymi, haftami, tkaninami żakardowymi i buczackimi.

Wszystkie te tkaniny w pierwszej kolejności poddawane są ręcznemu czyszczeniu i odkażaniu. Czasem mają rozległe uszkodzenia, które wstępnie zabezpieczamy przed przystąpieniem do prania. Nad każdym dywanem czy kilimem pochylamy się z pełną uwagą i usuwamy zanieczyszczenia i brud centymetr po centymetrze. Nie ma możliwości, aby po tak troskliwym potraktowaniu cokolwiek im się stało.

Po wyczyszczeniu przystępujemy do renowacji. Większość naszych realizacji to pełne rekonstrukcje przywracające pierwotny wygląd uszkodzonym tkaninom. Zresztą nasi klienci przyzwyczaili się już do tego, że właśnie na tego typu usługę, na światowym poziomie, mogą u nas liczyć. Oczywiście tak duża pieczołowitość renowacji ma konsekwencje w związanych z nią kosztach.

Jeśli chodzi o dywany ręcznie wiązane i kilimy nie ma uszkodzenia, którego byśmy nie naprawili.

Dywanom orientalnym i kilimom pieczołowicie odtwarzamy frędzle. Jest to najbardziej czasochłonna usługa w naszej ofercie, ale dająca spektakularne efekty.

Rekonstrukcja frędzli
Rekonstrukcja frędzli
Odtworzenie uszkodzonych frędzli
Odtworzenie uszkodzonych frędzli

Częstym problemem dywanów orientalnych jest poprzecierane obszycie boków. Nasi specjaliści ręcznie obszywają zniszczone brzegi przędzą wełnianą , bawełnianą lub jedwabną. Po takim zabiegu wiele dywanów młodnieje w oczach.

Ręczne obszywanie brzegu dywanu
Ręczne obszywanie brzegu dywanu

Jednak najczęstszą przyczyną wizyty w naszej pracowni są dziury. Na przypadłość tą zapadają zarówno dywany jak i kilimy. Winne są czasami mole, często domowi pupile, a nierzadko złe warunki przechowywania. Rekonstrukcję uszkodzenia przeprowadzamy zgodnie ze standardami światowymi. Przywracając tkaninom pierwotny wygląd.

Naprawa dziury w kilimie
Naprawa dziury w kilimie
Odtworzenie fragmentu kilimu
Odtworzenie fragmentu kilimu

Niekiedy dywany orientalne ulegają miejscowym odbarwieniom runa. Posiadamy specjalne barwniki i umiejętności oraz ocean cierpliwości, aby przywrócić im właściwe kolory, które nie znikną po praniu.

Odtworzenie koloru dywanu orientalnego
Odtworzenie koloru dywanu orientalnego

Trafiają do nas także wełniane dywany maszynowe, głownie z polskich fabryk. Mają najczęściej przetarte obszycie lub frędzle. Obszywamy je maszynowo wełną i odtwarzamy uszkodzone frędzle. Są wykonane z tak doskonałej wełny, że posłużą właścicielom jeszcze długie lata po pobycie w naszym spa.

Dywan z Kietrza przed naprawą
Dywan z Kietrza przed naprawą
Ten sam dywan po bycie w naszym spa
Ten sam dywan po bycie w naszym spa

Każda tkanina jest inna, przeszła rozmaite traktowanie, była przechowywana w lepszych lub gorszych warunkach, dlatego żeby ocenić jej faktyczny stan trzeba ją obejrzeć na żywo. Dotknąć, dokładnie obejrzeć, powąchać. Zapachu stęchlizny niestety nie czuć na zdjęciu. Dlatego jeśli chcecie poznać koszty czyszczenia i naprawy swojej tkaniny przyślijcie lub przywieźcie ją do nas.

 

Komentowanie zablokowane.