kilim huculski lata 30 te XX wieku

Zero waste – nasz sposób na życie

Zero waste to sposób na życie, który dla osób z mojego pokolenia nie był modą, ale jedyną sensowną drogą pozyskiwania ubrań i przedmiotów codziennego użytku. Niczego się nie wyrzucało z kilku powodów. Po pierwsze wszelkie dobra były trudno dostępne, po drugie były drogie, po trzecie jak się już coś miało, to była to na tyle dobra rzecz, że można ją było przerobić.

Przerabianie i naprawianie to podstawowe usługi, które wykonujemy w pracowni. Zero waste czyli zero marnowania to dla nas hasło przewodnie. Bez naszych renowacji wiele zniszczonych tkanin trafiło by na śmietnik.

Zero waste, a tkaniny

Grono osób doceniających przedmioty z historią jest na szczęście coraz większe, wywodzi się z różnych grup społecznych i wiekowych. Skąd to wiem? No cóż, przychodzą do nas zarówno bardzo młodzi ludzie, którzy dopiero odkryli w sobie żyłkę kolekcjonerską jak i wytrawni zbieracze i właściciele zabytkowych, cennych pamiątek rodzinnych. Wielokrotnie trafiają do nas tkaniny z tak obszerną historią, że można by nią wypełnić karty sporej książki. Takie przedmioty otoczone są szczególną estymą, bo były niemymi świadkami narodzin, młodości, a często śmierci członków rodziny. Na ich tle robiono pamiątkowe zdjęcia. Towarzyszyły swoim właścicielom w kolejnych przeprowadzkach. Starzały się, ale ciągle o nie dbano. Bo babcia będąc młodą dziewczyną cerowała ten kilim zamiast uczyć się do matury. Ciotka owinęła się w ten dywan gdy weszli sowieci. Matka wdrapała się po zrujnowanych schodach kamienicy, żeby ocalić jedyną pamiątkę po własnej matce- secesyjny kilim. Słysząc takie opowieści od Państwa z tym większym zaangażowaniem ratujemy przed zniszczeniem te bezcenne tkaniny.

Kilim secesyjny ze zbiorów prywatnych
Kilim secesyjny ze zbiorów prywatnych
Perski dywanik modlitewny ze zbiorów pracowni
Perski dywanik modlitewny ze zbiorów pracowni

Starych tkanin nie będzie więcej! Dlatego warto je naprawiać, aby w dobrej kondycji przetrwały długie lata. Będą wówczas nie tylko artefaktem przenoszącym nas w przeszłość, ale też cennym eksponatem, którego wartość będzie z roku na rok rosnąć.

Antyczny Shiraz ze zbiorów prywatnych
Antyczny Shiraz ze zbiorów prywatnych
Dywanik afgański ze zbiorów pracowni
Dywanik afgański ze zbiorów pracowni

Zero waste, czyli nie marnować, dbać, naprawiać, nie wyrzucać czyli nie zaśmiecać Świata. Kiedyś było łatwiej żyć w trybie zero waste, bo wytwory ludzkich rąk starczały na lata. Były solidne i wykonane z odnawialnych surowców. Do naszej pracowni przynosicie Państwo właśnie takie tkaniny, wykonane z prawdziwej wełny, lnu lub jedwabiu, ręcznie tkane i niepowtarzalne! My wykorzystując całą naszą wiedzę, doświadczenie i umiejętności przywracamy im świetność.

Antyczny Kazak ze zbiorów prywatnych
Antyczny Kazak ze zbiorów prywatnych

 

Komentowanie zablokowane.