Obszyty ręcznie dywan kaukaski

Obszywanie ręczne czy obszywanie maszynowe dywanu?

Obszywanie ręczne, czy obszywanie maszynowe dywanu – co mam wybrać ? Takie pytanie często słyszę w trakcie rozmów z Klientami. Wbrew pozorom odpowiedź na nie, nie jest tak oczywista jakby się wydawało. Dlatego postaram się w tym wpisie przybliżyć Państwu obie techniki i ich przeznaczenie. Mam nadzieję, że dzięki informacjom w nim zawartym, łatwiej będzie w przyszłości podjąć decyzję na jakie obszywanie się zdecydować.

Obszywanie ręczne dywanów

Najstarszym sposobem wzmocnienia brzegów dywanów jest obszywanie ręczne. Wprawny pracownik manufaktury wytwarzającej dywany potrafi obszyć dywan szybko i dokładnie.  Do obszywania ręcznego wytwórcy wykorzystują przędzę wełnianą lub bawełnianą. Zastosowanie dodatkowych wzmocnień w trakcie obszywania sprawia, że brzegi dywanów można wyprostować . Jest to szczególnie istotne przy naprawianiu brzegów. Wielokrotnie w mojej praktyce spotkałam się z sytuacją, gdy Klienci przynosili do pracowni dywany ręcznie wiązane, które z powodu braku obszycia traciły kształt prostokąta. Ich boki były powyciągane i sfalowane. Po zastosowaniu starych technik obszywania ręcznego dywany te odzyskiwały utracony kształt. Tak zabezpieczone będą cieszyły właścicieli jeszcze długie lata.

Uszkodzone oba brzegi dywanu orientalnego
Uszkodzone oba brzegi dywanu orientalnego
Obszywanie ręczne poprawiło nie tyko wygląd,ale i kształt dywanu
Obszywanie ręczne poprawiło nie tyko wygląd,ale i kształt dywanu
Obszarpany brzeg dywanu
Obszarpany brzeg dywanu
Obszywanie ręczne w zbliżeniu
Obszywanie ręczne w zbliżeniu

 

Obszywanie maszynowe

Obrębianie ręczne jest jedynym sensownym sposobem zabezpieczenia brzegów dywanów ręcznie wiązanych. W przypadku wykładzin czy dywanów maszynowych najlepiej sprawdzi się obszywanie maszynowe. Niejednokrotnie wełniane dywany maszynowe produkowane w polskich fabrykach obszywano wełną. Niestety firmy oferujące obszywanie maszynowe, w większości przypadków pracują na przędzach syntetycznych. Taki szew jest wytrzymały, ale ma jedną wadę – błyszczy się. Wełniany dywan jest matowy i błyszczące obszycie niestety nie dodaje mu elegancji. Powtórne obszywanie starych dywanów często starcza na krótko. Sztywne i kruche spody są przez igłę overlocka po prostu odcinane. Nowe obszycie potrafi odejść od brzegu po kilku miesiącach użytkowania. Na zdjęciach widać opisaną sytuację.

Obszywanie maszynowe starego dywanu
Obszywanie maszynowe starego dywanu
Obszywanie maszynowe starego dywanu lewa strona
Obszywanie maszynowe starego dywanu lewa strona

Natomiast wykładziny czy chodniki z wykładzin sztucznych ( poliamid, wiskoza, polipropylen) jak najbardziej powinno się obszyć maszynowo. Są tak twarde, że obszywanie ręczne jest bardzo trudne. Biorąc pod uwagę ich cenę także bezzasadne od strony ekonomicznej. Obszywanie ręczne jest znacznie wytrzymalsze, ale też i droższe.

Komentowanie zablokowane.