Saruk - perski wełniany dywan

Jak uprać cenny dywan?

„Jak uprać cenny dywan?”

„Może wie Pani jak wyczyścić stuletni, pamiątkowy kilim? ”

„Dlaczego nikt nie chce przyjąć do wyprania tej autorskiej tkaniny.” – Takich pytań zadajecie mi Państwo setki. Często powtarzającym się motywem naszych rozmów, jest problem ze znalezieniem specjalisty, który podejmie się wyczyszczenia takiego przedmiotu. Niektórzy z Państwa obawiają się, że zabytkowy dywan czy kilim, może zostać uszkodzony w trakcie prania. Stare tkaniny podobnie jak większość wiekowych przedmiotów są nieprzewidywalne i na ogół bardzo delikatne. Nieprawidłowe czyszczenie może się skończyć tragicznie. Oczywiście dla tkaniny.

Jak uprać cenną tkaninę?

Do starych kilimów, dywanów, gobelinów czy tkanin unikatowych podchodzę z wielką estymą. Wykonanie ich zajmowało wiele miesięcy, jak nie lat. Kunszt dawnych tkaczy, precyzja z jaką przenosili wzory z kratkówek na tkaninę wciąż mnie zadziwia. Dlatego z tym większą pieczołowitością staramy się w pracowni przywracać im piękny wygląd i spod wieloletniego kurzu i brudu odkrywać ich piękno. Oczywiście wszystkie prace związane z usunięciem zanieczyszczeń wykonujemy ręcznie. Tylko tak delikatne działanie zabezpiecza te tkaniny przed uszkodzeniem. Niektórzy uważają, że ręczne czyszczenie dywanów i tkanin dekoracyjnych jest przeżytkiem. Jednak na całym świecie wartościowe dywany pierze się wyłącznie ręcznie. Nasza pracownia specjalizuje się w konserwacji dywanów i kilimów pół antycznych i antycznych , czyli takich, których wiek szacuje się na ponad 50 lat i starszych.

Opracowaliśmy także, autorskie metody przywracania połysku dywanom wykonanym z bawełny merceryzowanej i naturalnego jedwabiu. Ich częstą przypadłością jest zmierzwione runo, które niweczy cały urok tych dywanów. Nasze wieloetapowe dywanowe spa sprawia, że nici w runie wracają do pierwotnego wyglądu.

Ważne jest nie tylko to jak się czyści tkaniny, ale i jakich używa się do tego preparatów. Przez lata pracy przy dywanach wypróbowaliśmy wiele środków dostępnych na rynku. Ostatecznie zwróciliśmy się do natury i z niej czerpiemy inspirację do tworzenia autorskich mieszanek, które nie tylko łagodnie usuwają brud, ale też przywracają sprężystość naturalnym włóknom.

Gwarantujemy, że powierzonym nam tkaninom włos z runa nie spadnie !

 

 

 

Komentowanie zablokowane.