Hereke Keyseri 70 lat

Inwestycja w dywany antyczne

Inwestycja w dywany antyczne wydaje się być w naszym kraju nieco ekstrawaganckim pomysłem na zabezpieczenie swoich oszczędności. Na światowych aukcjach ponad stuletnie dywany ręcznie wiązane osiągają często astronomiczne kwoty. Wbrew pozorom w polskich domach znajduje się sporo takich perełek, które na chwilę obecną mają bardzo wysoką wartość i z powodzeniem mogą być wystawiane na międzynarodowych aukcjach.Zastanawiałam się od dłuższego czasu czy poruszyć temat wartości dywanów antycznych na mojej stronie. Do pracowni coraz częściej trafiają klienci z bardzo starymi dywanami, którzy nie do końca wiedzą, czy przedstawiają one sobą jakąś wartość. Czasami są to dywany, które kupiono podczas wycieczek po krajach arabskich, niekiedy to okazy pozyskane z Desy lub też odziedziczone po rodzinie.

Hereke Keyseri 70 lat
Hereke Keyseri 70 lat

Chciałabym pokazać kilka najbardziej spektakularnych przykładów dywanów antycznych, czyli zgodnie z terminologią międzynarodową mających sto i więcej lat, które przewinęły się przez moją pracownię. Ich właściciele nie wiedzieli z czym do mnie przychodzą, nie byli przekonani czy warto je naprawiać. Po uzyskaniu szczegółowych informacji o ich pochodzeniu i wieku najczęściej byli zaskoczeni, że w grę wchodzą tak poważne kwoty.

Wiedza na temat dywanów ręcznie wiązanych jest w Polsce bardzo skąpa i co za tym idzie, wiele pięknych okazów jest traktowana po macoszemu, bo to przecież tylko „stary dywan”. Za taki „stary dywan” można często uzyskać na aukcjach równowartość dobrej klasy samochodu. Może zatem warto pochylić się nad tymi staruszkami…

Inwestycja w dywany antyczne -jak to zrobić?

Wracając do tematu, zakup dywanu antycznego, jako lokaty kapitału dobrze jest dokonać z pewnego źródła. To, że dywan jest poprzecierany i ma wełniane frędzle nie czyni z niego antyku. Sama od lat zgłębiam wiedzę o dywanach i ciągle, w porównaniu z ekspertami światowej klasy, czuję się osobą początkującą. Uczę się od nich. Jesteśmy w stałym kontakcie mailowym i dzięki temu wiele dywanów rozpoznaję bezbłędnie. Innych muszę poszukać w zgromadzonej bibliografii. Moją wiedzą wspieram Państwa przy wyborze właściwego dywanu lub określeniu pochodzenia należącego do Was okazu.

Można oczywiście spróbować szperać po targach staroci w poszukiwaniu ciekawych okazów. W takim przypadku można liczyć, albo na łut szczęścia, albo na wiedzę sprzedawcy. Pozostają jeszcze portale aukcyjne i domy aukcyjne. Mam nadzieję, że porównując zdjęcia dywanów z własnymi okazami, będzie Państwu łatwiej oszacować ich wiek.

Heriz Serapi 120 lat
Heriz Serapi 120 lat
Keyseri
Keyseri „Ogród z cyprysami”100 lat
Hereke Ozipek katalog aukcyjny Dorotheum
Hereke Ozipek katalog aukcyjny Dorotheum
Zbliżenie opisu dywanu jedwabnego
Zbliżenie opisu dywanu jedwabnego

Inwestycja w dywany orientalne jest o tyle bezpieczna, że z wiekiem zyskują tylko na wartości. Ładnych i zadbanych okazów w naszym kraju jest jeszcze sporo, a ich ceny w zachodnich domach aukcyjnych stale rosną. W Polsce można je kupić za przystępne kwoty. Szczególną popularnością cieszą się obecnie dywany pochodzące z Kazachstanu, Azerbejdżanu, Afganistanu i oczywiście Iranu. Kupujący poszukują  dywanów jedwabnych z Turcji z miasta Hereke. Najwyższe ceny osiągają dywany w dobrym stanie technicznym i wizualnym.

Komentowanie zablokowane.