Abusson gobelin francuski

Gobelin – jak go czyścić i konserwować ?

 

Gobelin to tkanina jednostronna, wykorzystywana do dekoracji ścian. Termin używany jest od 2. połowy XVII wieku. Pochodzi od nazwiska rodziny Gobelin, od której odkupiono paryską manufakturę, przekształcając ją w manufakturę królewską( za Wikipedią). Nazwę gobelin zamiennie stosuje się ze słowami tapiseria i arras. W Polsce gobeliny pojawiły się już w II połowie XVII wieku. Były wykonywane z wełny, jedwabiu często z dodatkiem nici srebrnych lub złotych. Przedstawiano na nich sceny rodzajowe, biblijne lub kompozycje kwiatowe.

W okresie powojennym, w Polsce zainteresowanie artystów tą techniką znacząco wzrosło. W efekcie powstało wiele bardzo interesujących prac zarówno pod patronatem ŁAD-u jak i Cepelii. Większość utkano splotem płóciennym lub techniką grzebyczkową z wełny na osnowie lnianej lub konopnej. W gobelinach artystycznych, abstrakcyjnych często wykorzystywano dostępne włókna jak sizal, jutę lub nici polipropylenowe. Uzyskując w ten sposób zupełnie odmienne faktury i efekty wizualne.

Lewa strona gobelinu
Lewa strona gobelinu

Gobelin-jak go czyścimy

Jak zatem możecie się zorientować z tego krótkiego opisu tkaniny artystyczne, wykonane techniką gobelinu, nie są grupą jednorodną i łatwą do konserwacji. Śmiem twierdzić, że spośród wszystkich trafiających do naszej pracowni okazów, tapiserie są najbardziej wymagające. Niewłaściwe rozpoznanie przędzy i co za tym idzie błędy w doborze metody czyszczenia, mogą mieć opłakane skutki. Nie raz już Klienci przynosili do nas gobeliny zniszczone w sposób nieodwracalny, gdzie migracja kolorów zniweczyła cały artyzm tkaniny.

W naszej pracowni podchodzimy z pietyzmem do każdej tapiserii, którą mamy poddać konserwacji. Oceniamy stan osnowy i wątku, wykonujemy wstępne odkażanie. Kolejnym etapem jest delikatne, ręczne oczyszczanie z kurzu i brudu. Nigdy nie wirujemy gobelinów! Dlatego nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia osnowy w trakcie prania.  Gobelin wyczyszczony w naszej pracowni nie ma prawa zafarbować.

Abusson gobelin francuski
Abusson gobelin francuski
Zbliżenie postaci
Zbliżenie postaci

Wszystkie tapiserie wysychają u nas w pozycji poziomej. Dlatego wracają do domu nie tylko czyste, pachnące i odkażone, ale też prościutkie 🙂

W warunkach domowych dobrze jest regularnie odkurzać tkaninę odkurzaczem z miękką szczotką i wietrzyć zwłaszcza w słoneczne lub mroźne dni. Do wyeksponowania gobelinu należy wybrać ścianę nie narażoną na silną ekspozycję słoneczną.

Komentowanie zablokowane.