Dywany z duszą tak nazwaliśmy kobierce ręcznie wiązane.
Czy przedmioty użytkowe mają w sobie pierwiastek tak ulotny? Naprawiając kobierce orientalne, nie raz zastanawiałam się ile godzin spędziła nad nim tkaczka. Ile modlitw, pieśni i myśli przepłynęło z niej na tworzony miesiącami dywan. Jeśli spojrzeć na ten mozolny i żmudny proces powstawania zachwycających nas wzorów, to faktycznie można znaleźć w nich zaklętą duszę. Dlatego w krajach, gdzie powstają prawdziwe kobierce nie istnieje pojęcie „używany”. Nowy dywan to taki, który ma od 0 do 50 lat . Sprzedawcy czyszczą je, poddają renowacji i oferują kupującym. Wręcz wiek wpływa na wzrost ceny, a nie jej spadek. Koneserzy, ale i przeciętni użytkownicy poszukują okazów odznaczających się wyrafinowanym wzornictwem, perfekcyjnie dobraną kolorystyką i świetną jakością. Znawcy tematu nazywają je „po imieniu’ rozpoznając po charakterystycznym rysunku rejon ich stworzenia.
Wzornictwo dywanów z duszą.
W kulturze islamu wiele symboli umieszczanych na kobiercach ma konkretne znaczenie. Szczególnie, wywodzące się z Anatolii dywany modlitewne są „przewodnikiem” gdzie uklęknąć w obrębie mihrabu , gdzie położyć ręce itp. Niektóre symbolicznie przypominają o konieczności obmycia się przed modlitwą. Dla europejczyka symbolika ta jest w większości przypadków nieczytelna. Oglądając wzór kobierca bardziej skupiamy się na tym czy dana kolorystyka będzie nam pasować do wystroju wnętrza. Dla ludzi Bliskiego Wschodu dywan jest głównym elementem wewnętrznej strefy domowej. Kobierce zdobią ściany, podłogi, często sufity. Na nich się śpi, spożywa posiłki, bawi z dziećmi, odbywa narady. Najpiękniejsze i największe okazy , mające bogatą historię, tworzone były dla meczetów, w których przysłaniały całą posadzkę.
Czy warto kupować dywany z duszą ?
Moja odpowiedź jest oczywista, ale jako miłośniczka tego niezwykłego rękodzieła, nie jestem obiektywna. Może zatem bardziej przekonujące będą cyfry. Kobierce ręcznie wiązane osiągają w domach aukcyjnych na zachodzie Europy ceny od kilku do kilkunastu tysięcy euro. W Polsce obrót tymi arcydziełami jest wciąż jeszcze w powijakach. Można nabyć bardzo piękne okazy w stosunkowo niskich cenach. Nasza pracownia od jakiegoś czasu skupuje piękne kobierce, poddaje je renowacji, konserwacji i tak przygotowane do położenia w Waszych domach, sprzedaje.