Wełniane frędzle po odtworzeniu

Renowacja dywanu maszynowego z Kowar

Renowacja dywanu maszynowego z Kowar zajęła nam sporo czasu, ale efekt końcowy wart był włożonej pracy. Trafił do naszej pracowni bezpośrednio z podłogi w starym, likwidowanym domu. Rozmiar dywanu ( 300 cm x 400 cm) oraz przepiękny orientalny wzór sprawił, że właścicielka zdecydowała się na jego gruntowną renowację. Jego wiek szacowała na 50-60 lat. Całe jej życie leżał w salonie w rodzinnym domu. Po gruntownym obejrzeniu okazało się, że oprócz gruntownego czyszczenia ten stary dywan wymaga też ponownego obszycia i całkowitej renowacji frędzli. Resztki ich smętnie zwisały po obu stronach, nie dodając raczej uroku temu olbrzymowi.

Dywan maszynowy przed renowacją
Dywan maszynowy przed renowacją

Renowacja dywanu etap pierwszy

Kobierzec został gruntownie odkurzony i wyczyszczony. Po wyschnięciu odzyskał wyraziste barwy. Ze zdumieniem odkryliśmy, że wzór ma też białe elementy! Wcześniej nie było ich widać, pod warstwami kurzu. Kolejnym etapem naszej pracy było ręczne obszycie, na które zdecydowała się Klientka,żeby nadać dywanowi bardziej elegancki charakter. Nie było to zadanie łatwe, biorąc pod uwagę, że dywan wykonany był w zarzuconej już technice, ze spodem z płótna lnianego. Czarna wełna, harmonizująca z zewnętrzną bordiurą, pięknie pokryła wszelkie przetarcia widoczne na brzegach.

Rant dywanu przed obszyciem
Rant dywanu przed obszyciem
Brzeg dywanu po obszyciu wełną
Brzeg dywanu po obszyciu wełną
Obrzeże w trakcie naprawy
Obrzeże w trakcie naprawy
Spód dywanu w trakcie obszywania
Spód dywanu w trakcie obszywania

Odtworzenie frędzli

Staruszek po tych zabiegach zaczął wyglądać całkiem dziarsko, ale brakowało mu jeszcze tego wykończenia, które dodaje dywanom piękna, czyli frędzli. Po konsultacji z Klientką ustaliliśmy, że pierwotnie frędzle były jasnoszare. Takie też postanowiliśmy odtworzyć, aby renowacja dywanu maszynowego była dokładna. Faktycznie ten kolor pasował najbardziej, a próby z kremową wełną szybko zarzuciliśmy. Po wielu godzinach pracy ten piękny, wełniany dywan z jednej z najstarszych fabryk dywanów w Europie znów zachwycał.

Wełniane frędzle po odtworzeniu
Wełniane frędzle po odtworzeniu

Czasami słyszę od Klientów pytanie czy warto inwestować w stare wełniane dywany pieniądze skoro można kupić nowe. Powiem dyplomatycznie tak- można kupić, ale na pewno stare wzornictwo i jakość wykonania są bez porównania lepsze. Renowacja dywanu maszynowego przedłuża mu życie na kolejne 20 -30 lat. Zatem prawie dobije setki. Proszę pokażcie mi współczesny wyrób maszynowy, który dożyje takiego wieku!

Komentowanie zablokowane.