Uzupełniony brzeg dywanu modlitewnego

Renowacja dywanów jedwabnych

Renowacja dywanów jedwabnych zdarza się w naszej pracowni coraz częściej. Klienci przynoszą uszkodzone kobierce wykonane z tego cennego surowca i niejednokrotnie oprócz naprawy zlecają nam ich odświeżenie. Jedwab jest włóknem bardzo wytrzymałym, a jednocześnie wrażliwym na złe traktowanie. Nie boi się moli, które omijają go szerokim łukiem, niestety pada często ofiarą naszych domowych pupili. Stosunkowo cienkie dywany łatwo im przegryźć, rozerwać zębami i zjeść.

Taki właśnie „napoczęty” przez psa dywanik przyniósł do nas zatroskany właściciel. Bardzo piękny okaz miał wygryziony fragment bocznego zakończenia wraz z fragmentem wzoru. Należało odbudować fragment osnowy, wątku oraz uzupełnić ubytek runa. Brzeg wymagał dodatkowo obszycia ozdobną cieniutką niteczką. Całość renowacji wykonywana była pod szkłem powiększającym. Dzięki czemu efekt końcowy był znacznie lepszy, a wykonana naprawa dokładniejsza.

Drugim jedwabiem, który naprawiałam w ostatnim czasie był przepiękny XIX wieczny modlitewnik, który wymagał dogłębnej konserwacji i reperacji kilku drobnych ubytków frędzelków. Kolorystyka tego dywanika wydawała się być bardzo stonowana, oscylująca w beżach i brązach. Jakże duże było nasze zaskoczenie, gdy po oczyszczeniu go z wieloletniego brudu odkryliśmy całą paletę przepięknych barw, na czele ze szlachetnym turkusem, spatynowanym złotem i piękną oliwką. Kolekcjoner, do którego należy, nie mógł wyjść z podziwu jak piękny egzemplarz trafił do jego zbiorów. Uzupełnienie frędzelków i fragmentów zakończenia przywróciło modlitewnikowi nienaganny wygląd.

Fotorelacja z renowacji dywanów jedwabnych poniżej.

Rozdarcie brzegu dywanu jedwabnego
Rozdarcie brzegu dywanu jedwabnego
Renowacja dywanu jedwabnego
Renowacja dywanu jedwabnego
Renowacja dywanu jedwabnego
Renowacja dywanu jedwabnego
Naprawiony róg jedwabnego dywanika
Naprawiony róg jedwabnego dywanika

 

 

 

 

 

Komentowanie zablokowane.