Ręczne pranie cennych, orientalnych dywanów nie jest fanaberią, ale jedynym, bezpiecznym sposobem ich konserwacji. W ostatnich latach do naszej pracowni trafia coraz więcej antycznych dywanów ręcznie wiązanych. Ich właściciele mają świadomość, że tak cennych okazów nie można wrzucić na kombajn piorący. Zwłaszcza, że wartość takich dywanów waha się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.
Przed napisaniem tego artykułu przejrzałam internetowe wpisy pojawiające się pod hasłem „ręczne pranie dywanów”. Muszę przyznać, że proponowane przez różnych autorów rozwiązania, wprawiły mnie w konsternację. Nie będę ich tu przytaczać, bo niestety nie są tego warte. Tak zwane „domowe sposoby” nie są gwarancją sukcesu.
Ręczne pranie cennych dywanów orientalnych
Nasza praca nad antycznym dywanem rozpoczyna się od bardzo dokładnego odkurzenia całej jego powierzchni zarówno na prawej , jak i na lewej stronie. Jak to robimy możecie obejrzeć tutaj: Jak pielęgnować dywan orientalny?
Następnie rozłożony na płasko dywan, bardzo dokładnie, kawałek po kawałku oczyszczamy z brudu. Jak to robimy pozostaje tajemnicą firmową, ale efekty naszych starań są spektakularne. Po wieloetapowych zabiegach zabytkowe dywany pozbawiane są brudu, brzydkich zapachów i plam. Odzyskują puszystość runa i żywsze kolory. W trakcie naszych zabiegów nie występuje migracja kolorów, gdyż nie stosujemy chemicznych środków czyszczących. Wykorzystujemy całkowicie bezpieczne wyciągi roślinne, które nie tylko usuwają brud, ale są też całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Sama stosuję je do mycia włosów.
Najstarszym dywanem poddanym w naszej pracowni kompleksowej renowacji był ręcznie wiązany dywan jedwabny. Jego wiek, po badaniach węglem C-14, został potwierdzony na połowę XVII wieku. Przystępując do jego oczyszczenia z wieloletnich zanieczyszczeń, mieliśmy świadomość, że jest bardzo stary, dlatego podjęliśmy wszelkie działania, aby włos mu z runa nie spadł. Latami wisiał na ścianie i pewnie dlatego udało mu się dotrwać do naszych czasów, w tak zaskakująco dobrej formie. Jak zmienił się po zabiegach jakim go poddaliśmy widać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.
Nie twierdzę, że maszyny piorące czy kombajny czyszczące nie spełniają swojego zadania. Sprawdzają się przy praniu dywanów maszynowych czy współczesnych dywanów ręcznie wiązanych. Jednak konserwacja antycznych, cennych okazów wymaga czasu, dokładności i ręcznego , delikatnego oczyszczenia. Właśnie taką usługę, wykonywaną na najwyższym poziomie, znajdziecie w naszej pracowni.