Przygotowany do aukcji antyczny dywan

Przygotowanie antycznego dywanu do aukcji

Przygotowanie antycznego dywanu* do aukcji wymaga dużego doświadczenia, umiejętności i wyczucia. Antyki mają się najlepiej, jak się ich za nadto nie męczy. Wszelkie naprawy mają, w takim przypadku, charakter wyłącznie zachowawczy.  Nie są rzadkością sytuacje, gdy do pracowni przychodzą klienci z cennym dywanem zwiniętym w kostkę. Niestety wiedza na temat antycznych tkanin w Polsce jest znikoma. Tym razem było podobnie, choć właściciel dywanu miał bardzo rozległą wiedzę na temat malarstwa i różnego autoramentu artefaktów, na starych tkaninach nie znał się zupełnie. Wiedział z opowieści, że przyniesiony przez niego dywan jest w posiadaniu rodziny od co najmniej stu lat. Według mojej, wstępnej opinii ten jedwabny dywan może mieć ponad 150 lat.

Mocno przerzedzone jedwabne frędzle
Mocno przerzedzone jedwabne frędzle

Przygotowanie antycznego dywanu do aukcji

Stan tkaniny, biorąc pod uwagę jej szacowany wiek, nie był najgorszy. Największym problemem był, mający wiele dziesięcioleci, nagar z papierosów, który osadził się grubą warstwą na runie dywanu. Nie tylko sprawił, że dywan miał jednolity brązowawy odcień, ale też potwornie śmierdział papierosowym dymem. W tym stanie nie nadawał się, ani do eksponowania, ani na aukcję.

Zbliżenie tła medalionu
Zbliżenie tła medalionu

Pierwszym zadaniem jakie trzeba było wykonać, było ręczne usunięcie tytoniowego nagaru. Biorąc pod uwagę stosunkowo duże rozmiary tej tkaniny, zajęło nam to kilka dni. Jednak efekt naszych starań przerósł nasze oczekiwania i wprawił w prawdziwe zdziwienie Właściciela. Okazało się, że ten bardzo stary jedwabny dywan po wyczyszczeniu – błyszczy się! Nie tylko odzyskał piękny złoty kolor, ale i blask runa, tak charakterystyczny dla jedwabnych dywanów.

Zbliżenie wzoru dywanu jedwabnego
Zbliżenie wzoru dywanu jedwabnego

Po oczyszczeniu runa niezbędne okazało się wykonanie zachowawczych napraw brzegu oraz niewielkiego pęknięcia wątku. Wszystkie te prace wykonałam greżą jedwabną. Dywan był już przygotowany do sesji zdjęciowej, która zwieńczyła cały proces przygotowania antycznego dywanu do wystawienia w domu aukcyjnym. Została wykonana w naszym studio fotograficznym, które dzięki wielkości i profesjonalnemu oświetleniu pozwala na uzyskanie bardzo dobrych ujęć. Zdjęcia przesłane przez Właściciela do wiedeńskiego domu aukcyjnego, wywołały spore zamieszanie wśród tamtejszych ekspertów. W ich ocenie dywan ten może mieć nawet 200 lat. Nasze wątpliwości rozstrzygną zapewne wyniki analiz z wiedeńskiego laboratorium. Dywan wrócił już do Właściciela profesjonalnie zapakowany i zabezpieczony przed zniszczeniem.

Duże zbliżenie węzełków
Duże zbliżenie węzełków

*antyczny dywan – według terminologii międzynarodowej jest to tkanina mająca 100 i więcej lat

 

Komentowanie zablokowane.