Odtworzenie ubytków w dywanach antycznych, czyli mówiąc dokładnie mających sto i więcej lat jest inwestycją, a nie wydatkiem. Tego typu dywany osiągają na licytacjach w domach aukcyjnych np. Dorotheum w Wiedniu, ceny od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro. Wylicytowana kwota uzależniona jest od stanu zachowania obiektu. Dywany naprawione, wyczyszczone, bez widocznych uszkodzeń cieszą się największym powodzeniem. Stanowią nie tylko piękny element wystroju wnętrza, ale są też niewątpliwie bezpieczną lokatą kapitału. Zabytkowych, pięknych tkanin jest tak na prawdę coraz mniej i więcej ich nie będzie. Uzmysłowienie sobie tego faktu pomaga podjąć decyzję o ich renowacji.
Świadomość polskich właścicieli zabytkowych tkanin dotycząca wartości rynkowej posiadanych przez nich dywanów jest stosunkowo niska. Oczywiście zdarzają się osoby posiadające olbrzymią wiedzę na temat orientalnych tkanin. Bezbłędnie rozpoznające proweniencję dywanów czy kilimów. Jest to najczęściej związane z ich zawodem lub pasją. Niestety większość dopiero w pracowni dowiaduje się, że ich dywan jest okazem antycznym, poszukiwanym na rynkach zachodnich.
Odtworzenie ubytków w dywanach antycznych
Ostatnio do naszej pracowni trafiło kilkanaście antycznych dywanów, głównie turkmeńskich, ale i kilka perskich. Ze względu na ilość wykonywanych renowacji umieściłam je w jednym wpisie. Chciałam zobrazować ogrom pracy włożonej w przywrócenie tym tkaninom stanu, w którym mogą być znów użytkowane. Na zdjęciach widać dywany przed i po naprawie.
Odtworzenie ubytków, obszycie ręczne boków oraz zabezpieczenie frędzli, zajęło nam od kilkudziesięciu do kilkuset godzin pracy. Rekonstrukcja osnowy, wątku i runa oraz dobór kolorów wełny do wzoru pochłaniają olbrzymie ilości czasu. Wymagają dużych umiejętności i całego oceanu cierpliwości. Renowację wykonujemy opierając się na technikach wykorzystywanych przez najlepsze pracownie naprawy dywanów na świecie.
Nawiązując do wstępu tego artykułu, tak odrestaurowane antyczne tkaniny, posiadają bardzo konkretną wartość rynkową. Prawidłowo wykonane reparacje nie obniżają jej, ale wręcz podnoszą.