Odnowienie cennego dywanu

Odnowienie cennego, antycznego dywanu

Odnowienie cennego, antycznego dywanu byłoby jeszcze jednym z wielu zleceń jakie przyjmujemy codziennie, gdyby nie to, że ten okaz skradł nam serce. Dlaczego? Jeśli tylko na niego popatrzycie na pewno też przykuje Wasz wzrok niezwykle pięknym wzorem. Paleta barw oparta o naturalne indygo zachwyca tonalnymi przejściami, a całość kompozycji jest szalenie zrównoważona.Historia z nim związana jest równie ciekawa. Jego Właścicielka otrzymała go w prezencie od sąsiadki, która wyprowadzała się do mniejszego domu. Nie była w stanie zabrać wszystkich swoich dywanów, bo nie miała ich gdzie położyć. Dlatego oddała część ze swoich zbiorów przyjaciółce.

Dywan, którego odnowienie pokazaliśmy na filmie był jednym z dwóch okazów. Drugi, równie cenny okaz też przeszedł w pracowni pełną renowację. Jako, że jego kolega jest bardziej fotogeniczny, to on został gwiazdą filmową.

Odnowienie cennego, antycznego dywanu

W większości antycznych dywanów odnowienie rozpoczynamy od ręcznego wyczyszczenia tkaniny. Jest to niezbędne, nie tylko ze względu na nasz komfort pracy, ale też ustalenie faktycznych kolorów runa. Często ilość kurzu i brudu przez lata osadzająca się na wełnie jest tak duża, że dopiero po praniu widać prawdziwe kolory.

W przypadku tego „persa” po czyszczeniu jego barwy nabrały intensywności. Przy okazji pozbyliśmy się kilku brzydkich plam, których nabawił się przez lata zalegania na podłodze.

Kolejnym krokiem, w drodze do doskonałości, było ręczne obszycie obu boków. Były już mocno wyeksploatowane i wełna w wielu miejscach całkowicie się wytarła. Dobraliśmy przędzę wełnianą o idealnym kolorze. Na filmie możecie sprawdzić czy nam się udało.

Największym mankamentem dywanu było przetarcie przechodzące ku brzegowi w pęknięcie. Dodatkowo na tym fragmencie dywan był sfałdowany. Początkowo przypuszczałam, że deformacja została wywołana przez brak runa. Po szczegółowych oględzinach stwierdziłam, że dywan był już tutaj naprawiany. Renowator przesadził jednak z ilością runa i dlatego dywan w tym miejscu się sfałdował. Nowe uszkodzenie powstało tuż przy poprzedniej naprawie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w odnawianiu dywanów orientalnych wykonałam tak renowację, że dywan nie ma już „garba” tylko prosty brzeg.  Przywracanie do świetności tak pięknych dywanów to czysta przyjemność. Dzięki Państwa zaufaniu w nasze umiejętności pracownia realizuje coraz ciekawsze projekty. Zachęcam do obejrzenia filmu i subskrybowania naszego kanału na YouTube.

Komentowanie zablokowane.