Naprawa frędzli dywanu

Naprawa dywanów orientalnych

Naprawa dywanów orientalnych jest związana z uzupełnianiem różnego rodzaju uszkodzeń, zarówno mechanicznych jak i spowodowanych przez zwierzęta. Uszkodzone frędzle to najczęstszy problem z jakim zgłaszają się do nas Klienci. Bawełniane lub jedwabne frędzle są ulubioną zabawką naszych pupili. Efektem ich działań, w najlepszym razie są oderwane frędzle, a w najgorszym uszkodzone także fragmenty osnowy i zniszczone runo. W takiej sytuacji rekonstrukcja jest znacznie bardziej pracochłonna i co za tym idzie kosztowna.

Uszkodzenia dywanu jedwabnego
Uszkodzenia dywanu jedwabnego

Bardzo ładny jedwabny dywan, widoczny na zdjęciach miał uszkodzone frędzle. Ze względu na to, że dywany jedwabne mają niewielką grubość i są powiązane z bardzo drobnych supełków, rekonstrukcja fragmentu frędzli musiała się odbywać poza głównym wzorem. Do ocalałych zakończeń osnowy nitka po nitce były dowiązywane nowe fragmenty nici. Było to zajęcie wymagające dużej precyzji i dokładności, gdyż chodziło o zabezpieczenie każdej uszkodzonej nitki osnowy.

Istotnym elementem takiej naprawy jest przede wszystkim zabezpieczenie dywanu przed dalszym rozpruciem. Co może mieć miejsce jeśli uszkodzony dywan jest dalej użytkowany.

Na bazie powstałej nowej osnowy został odtworzony fragment zakończenia dywanu oraz frędzle. Dodatkowym zadaniem było ukrycie supełków z wiązania nowej osnowy w odtwarzanym zakończeniu dywanu.  Po drobnych kosmetycznych zabiegach dywan znów zaczął ładnie wyglądać.

2 komentarze