Czy warto naprawiać wełniany dywan maszynowy? Jeśli ktoś z Państwa był ostatnio w sklepie z dywanami i przyjrzał się ich cenom, to ma już jakiś pogląd na sprawę ich wartości. Dywany produkowane kilkadziesiąt lat temu miały na prawdę świetną jakość. Wełna wykorzystywana do ich tkania miała znak towarowy Woolmark , świadczący iż pochodzi ze strzyży żywych owiec. Gęstość runa oraz dbałość o wykończenie sprawiała, że dywany tkane maszynowo były w Polsce produktami na wiele dziesięcioleci.
W naszej pracowni gościł w ostatnim czasie dość duży przedstawiciel tej kasty. Dywan mający ponad dwanaście metrów kwadratowych rozłożył się w jednym z naszych gabinetów odnowy. Właścicielka chciała go uratować, raz ze względu na duży sentyment jakim go darzy, a po drugie nie znalazła dywanu, który by tak idealnie pasował jej do wystroju pokoju. Poważnym argumentem za wykonaniem naprawy była też cena nowego dywanu o tak dużych gabarytach, kształtująca się między kilkoma, a kilkunastoma tysiącami złotych.


Podstawowym problemem jakiemu musieliśmy zaradzić było potężne rozdarcie od strony frędzli. Uszkodzony był nie tylko spód tkaniny, brakowało również sporych fragmentów runa. Już wielokrotnie wykonywaliśmy tego typu renowacje z doskonałymi skutkami, dlatego bez obaw podjęliśmy się tego zlecenia. Tego typu uszkodzenia naprawiamy w taki sposób, aby dywan był w pełni funkcjonalny. Po naprawie uszkodzenia dywan został wyczyszczony i odkażony z wykorzystaniem technik metodą foto-termiczną i biologiczną.


Właścicielka zdecydowała się również na wymianę zniszczonych, wełnianych frędzli, które zastąpiliśmy piękną grzywą z kremowej wełny. Po wszystkich naszych zabiegach ten piękny okaz odmłodniał o jakieś trzydzieści lat i sądzę że będzie służył jeszcze długie lata.


Wracając do pytania zawartego w tytule tego wpisu: Czy warto naprawiać wełniane dywany maszynowe?
Mam nadzieję, że naszą realizacją przekonałam osoby posiadające takie dywany, że warto poświęcić im czas i środki, aby przywrócić im świetną kondycję. Przy tego typu dywanach wykonujemy również usztywnienie spodu, które wiotczeje z powodu nieprawidłowego prania. Obszywamy maszynowo wełną postrzępione brzegi przemysłowym overlockiem, gwarantującym trwałość i doskonały efekt estetyczny.
Jeśli posiadają Państwo stary, wełniany dywan, który wymaga napraw, zapraszamy do naszej pracowni.