Dywany orientalne i polskie kilimy na sprzedaż

„…bo modne rzeczy nie muszą pachnieć nowością…”

Dywany orientalne i polskie przedwojenne kilimy pochodzące z mojej kolekcji wystawiam na sprzedaż, gdyż mam nadzieję, że i w Was wywołają zachwyt. Niektóre oczarowały mnie, choć były w kiepskim stanie, a teraz po odrestaurowaniu poszukują nowych właścicieli. Staram się je opisać i pokazać w taki sposób, abyście zakochali się w nich tak jak ja. Najczęściej są to przedwojenne kilimy i dywany, które w mojej pracowni zyskują drugą młodość. Oferta dywanów i kilimów z duszą cały czas się powiększa. Większość okazów dostępna jest do obejrzenia w pracowni.

Kilim polski kwiatowy lata 30 XX wieku

Ci z Państwa, którzy odwiedzają moją pracownię wiedzą, że wielką miłością darzę przedwojenne dzieła polskich wytwórni kilimkarskich. Wyszukuję je na różnych aukcjach, targach i te najciekawsze kupuję. Ten okaz przyciągnął mój wzrok od razu. Chociaż jego renowacja zajęła mi sporo czasu, dalej uważam, że był wart zachodu. Wyczyszczony, dopieszczony pod każdym względem jest gotowy do zmiany adresu. Jego wiek oceniam po podobnych okazach udokumentowanych w literaturze . Niestety nie znalazłam w znanych mi zbiorach dokładnego odniesienia do tego konkretnego wzoru. Po sposobie farbowania wełny, specyficznym wzornictwie zakładam, że pochodzi z okolic Lwowa. Jest wykonany z wełny w technice płochowej na osnowie lnianej.

Wymiary: 146 cm x 196 cm

Proponowana cena : 3600 zł

Kilim kwiatowy
Kilim kwiatowy
Fragment medalionu z bukietem kwiatów
Fragment medalionu z bukietem kwiatów
Piękny motyw dekoracyjny w narożniku
Piękny motyw dekoracyjny w narożniku
Zabezpieczony brzeg kilimu
Zabezpieczony brzeg kilimu
Fragment bocznego bukietu
Fragment bocznego bukietu

Dywan wełniany anatolijski

Niewiele jest dywanów, które wprawiają mnie w zachwyt. Temu anatolijskiemu dywanikowi to się udało. Niezwykłej jakości miękka wełna wykorzystana do jego utkania ma jedwabisty połysk, którego zdjęcia nie oddadzą. Perfekcyjnie dobrane kolory tworzą harmonijną całość. Im dłużej patrzy się na ten dywan tym więcej szczegółów tej skomplikowanej kompozycji wychwytuje nasze oko. Wieże minaretów i geometryczne elementy o symbolicznym znaczeniu zachwycają precyzją wykonania. Dywan tkany jest na pięknej, kremowej wełnie. W pracowni przeszedł konserwację i jest gotowy do przeniesienia się na nową ścianę. Chwilowo jest ozdobą jednej ze ścian pracowni.

Wymiary: 120 cm x 190 cm

Proponowana cena: 4200 zł

Dywan wełniany wiązany na wełnie
Dywan wełniany wiązany na wełnie
Zbliżenie frędzli i lewej strony dywanu
Zbliżenie frędzli i lewej strony dywanu
Dywan anatolijski
Dywan anatolijski

Ozdobne poduchy uszyte z kilimu

Tego przedwojennego kilimu nie mogłam uratować w całości, ale jego duże fragmenty wykorzystałam jako wierzchy do okazałych poduch. Tył poduch uszyty jest z grubego płótna lnianego. Poduchy można nabyć oddzielnie. Poduchy mogą być doskonałym dodatkiem do monochromatycznej sofy lub stanowić świetne oparcie na twardej ławie. Zaznaczam, że są jedyne i niepowtarzalne.

Wymiary : 47 cm x 94 cm 

Proponowana cena : 399 zł / sztuka

Poducha kilimkowa czerwona
Poducha kilimkowa czerwona
Widoczny tył i frędzelki kilimu
Widoczny tył i frędzelki kilimkowej poduchy 
Poducha czerwona bez wypełnienia
Poducha czerwona bez wypełnienia
Poducha kilimkowa zielona
Poducha kilimkowa zielona 50 cm x 77 cm
Poducha kilimkowa zielona bez wypełnienia
Poducha kilimkowa zielona bez wypełnienia
Tył poduchy zielonej
Tył poduchy zielonej

Kilim wełniany z Glinian koło Lwowa

Kolejny kilim z przedwojennego zagłębia kilimkarskiego w pięknej stonowanej kolorystyce, którą ożywiają pomarańczowe akcenty. Cieniowana wełna użyta do jego utkania jest bardzo charakterystyczna dla okresu międzywojennego. Ten sposób farbowania sprawia, że kilim ożywa, ma głębię i niezaprzeczalny urok. Pomimo stosunkowo prostego wzoru przyciąga wzrok. W pracowni został odrestaurowany i wyczyszczony. Mam nadzieję, że ozdobi ścianę Waszego domu.

Wymiary: 204 cm x 143 cm

Proponowana cena: 2600 zł 

Kilim z Glinian
Kilim z Glinian

Dywan wełniany gruby ręcznie wiązany indopers

Dywany wełniane tkane w Indiach nie mają może tak szerokich koneksji jak dywany irańskie, ale cechuje je solidność wykonania i grube runo. Jeśli posiadacie Państwo małe dzieci lub koty dywan wełniany z Indii jest świetnym wyborem. Zapewni doskonałą izolację cieplną. Jego runo zamortyzuje ewentualne upadki maluszków, a co najważniejsze te dywany nie boją się kocich pazurów. Jak dla mnie doskonały dywan casual. Jego stonowane kolory będą pięknie harmonizować z drewniana podłogą. Dywan został w pracowni maszynowo wytrzepany, wyczyszczony i odkażony. Czeka z niecierpliwością, żeby zmierzyć się z kocimi pazurkami.

Wymiary: 170 cm x 240 cm

Proponowana cena: 4300 zł

Ręcznie wiązany dywan wełniany
Ręcznie wiązany dywan wełniany
Nienaganne bawełniane frędzle
Nienaganne bawełniane frędzle
Zbliżenie wzoru dywanu indopers
Zbliżenie wzoru dywanu indopers

Kilim przedwojenny mały

Niektóre kilimy mają tak ciekawą kolorystykę i wzornictwo, że nawet upływ czasu nie wpływa na ich atrakcyjność. Tak niezwykły jest ten niewielki kilim, który przyciąga wzrok bardzo współczesnymi zgeometryzowanymi kwiatami umieszczonymi w rytmicznie powtarzających się kwadratach. Zapewne pochodzi z przedwojennych warsztatów kilimkarskich z Małopolski wschodniej. W pracowni został wyczyszczony i naprawiony. W gratisie ma już przyszyty tunel do wsunięcia uchwytu. Jest na tyle nieduży, że wystarczy mu niewielki fragment ściany, aby roztoczyć cały swój urok.

Wymiary: 54 cm x 143 cm 

Proponowana cena : 1200 zł

Przedwojenny kilim
Przedwojenny kilim

Kilim z lat dwudziestych XX wieku wzór „Osty”

Ten przepiękny kilim o wysmakowanej kolorystyce pochodzi z Artystycznej Wytwórni Kilimów z Glinian koło Lwowa. Jest to okaz muzealny. Jego stan oceniam jako idealny. Ma nawet zachowane oryginalne frędzle. Nie wymagał żadnej ingerencji poza czyszczeniem. Jest wykonany z naturalnie barwionej, ręcznie przędzionej wełny w technice płochowej. Będzie zapewne niebanalnym elementem wystroju wnętrza świadczącym o wyrobionym guście gospodarzy.

Wymiary: 160 cm x 200 cm 

Proponowana cena: 5300 zł

Kilim Osty
Kilim Osty
Fragment wzoru kilimu
Fragment wzoru kilimu
Zbliżenie splotu
Zbliżenie splotu

Przedwojenny kilim z pracowni Wandy Grottowej

Nieczęsto trafiają się takie perełki polskiego rękodzielnictwa jak ten przepiękny pastelowy kilim. Bardzo charakterystyczna delikatna struktura tej tkaniny utkanej wełną na wełnie bardziej przypomina cenny pled niż sztywny kilim. Stonowane, przenikające się barwy wełny malują drobne skupienia stylizowanych kwiatków połączonych zwiewnymi gałązkami. Pięknie zachowane, długie frędzle dodają mu niezaprzeczalnego wdzięku i lekkości. Kilim został w naszej pracowni pieczołowicie odrestaurowany i jest gotowy do zmiany miejsca pobytu.

Wymiary: 146 cm x 144 cm 

Proponowana cena : 4300 zł

Kilim Wandy Grottowej
Kilim Wandy Grottowej
Zbliżenie splotu
Zbliżenie splotu
Frędzle kilimu
Frędzle kilimu
Pastelowe kwiaty w zbliżeniu
Pastelowe kwiaty w zbliżeniu

Dywan wełniany tkany na bawełnie indopers

Współczesny dywan wełniany o klasycznym wzornictwie z centralnym medalionem i palmetami w polu głównym jest kolejną propozycją. Niewątpliwie bardzo dobry stan runa i oryginalnych frędzli jest dużym plusem tego ręcznie wiązanego kobierca. Tego typu tkaniny doskonale sprawdzają się zarówno w stylowych jak i nowoczesnych wnętrzach. Wśród chłodne,j nowoczesnej stylizacji taki dywan może być zaskakująco ciekawym kontrapunktem. Dywan jest wyczyszczony i gotowy do zamieszkania w nowym domu.

Wymiary: 245 cm x 152 cm

Proponowana cena: 2700 zł/ sprzedany

Dywan ręcznie wiązany indopers
Dywan ręcznie wiązany indopers
Lewa strona dywanu z widocznym wzorem
Lewa strona dywanu z widocznym wzorem
Druga strona dywanu z frędzlami
Druga strona dywanu z frędzlami
Zblizenie frędzli dywanu orientalnego
Zbliżenie frędzli dywanu orientalnego
Zbliżenie wzoru
Zbliżenie wzoru

Dywan jedwabny tkany na jedwabiu

Dywany jedwabne tkane na jedwabiu to prawdziwa arystokracja wśród kobierców ręcznie wiązanych. W literaturze fachowej nazywane są „latającymi dywanami” ze względu na ich lekkość. Niech nie zwiedzie Was ta delikatność. Jedwab nie boi się ani moli, ani upływającego czasu. Dywany jedwabne są cenione również ze względu na niewyobrażalną wręcz gęstość supełków na metrze kwadratowym dochodzącą do jednego miliona. Ta precyzja i gęstość wiązania sprawiają, że nawet starsze egzemplarze trzymają się rewelacyjnie. Dywan, który powiększył moją kolekcję jest wyjątkowy i naprawdę przepiękny.Niezwykły kolekcjonerski rarytas! W pracowni został poddany renowacji i dokładnemu czyszczeniu. Odzyskał piękne kolory i ten nie do podrobienia – połysk runa. Jest to turecki Hereke Kayseri stworzony w latach 70-tych XX wieku . Jest to specjalna produkcja Topkapi Design. Hereke to wyjątkowe dywany, które są przeznaczone wyłącznie do dekoracji ścian.

Wymiary: 90 cm x 137 cm

Proponowana cena: Zapytaj o cenę.

 

Dywan jedwabny tkany na jedwabiu
Dywan jedwabny tkany na jedwabiu
Zbliżenie wzoru dywanu jedwabnego
Zbliżenie wzoru dywanu jedwabnego
Lewa strona z widocznym wzorem
Lewa strona z widocznym wzorem

Kilim załoziański lata 30 -te w idealnym stanie

Kilimy ewoluowały ze zwykłych wełnianych pasiaków, masowo tkanych na polskich wsiach przed II wojną światową. Kilimy z układem rozbudowanych wzorniczo poziomych pasów są najlepszym przykładem na to ścisłe pokrewieństwo obu rodzajów tkanin. Poniższy okaz został opisany w przedwojennej publikacji o kilimach i sklasyfikowany jako kilim załoziański. Do jego utkania wykorzystano przepiękną kolorystycznie cieniowaną wełnę. Wykonany jest w technice płochowej, na osnowie lnianej. Frędzle i wątek zachowane są w doskonałym stanie. Ze względu na to, że nie był on przez ostatnie dziesięciolecia eksponowany, obie strony mają taki sam kolor, co zdarza się rzadko!

Wymiary 146 cm x 197 cm

Proponowana cena : 4600 zł

Kilim załoziański
Kilim załoziański
Zbliżenie wzoru
Zbliżenie wzoru
Brzeg z frędzlami
Brzeg z frędzlami

Kilim przedwojenny w geometryczne wzory zielony

Wszyscy, którzy mnie odwiedzają, naocznie mogą się przekonać o mojej wielkiej miłości do starych, przedwojennych, polskich kilimów – zdobią wszystkie ściany pracowni. Ten uroczy geometryczny kilim pochodzi prawdopodobnie z wytwórni z Okna. Zachował się w świetnym stanie. Kolory są żywe, a ogólny stan kilimu oceniam na bardzo dobry.

Wymiary 140cm x 200 cm

Proponowana cena : 2900 zł 

Kilim przedwojenny
Kilim przedwojenny
Zbliżenie wzoru kilimu przedwojennego
Zbliżenie wzoru kilimu przedwojennego
Wzór geometryczny kilimu
Wzór geometryczny kilimu

 

 

 

 

 

Dywan art silk ” Drzewo życia”

Misternie wiązany, modlitewny dywanik z Kaszmiru to kolejna perełka mojej kolekcji. Niewiele zdarza się tak mistrzowsko skomponowanych kobiercy. Przenikające się barwy od kremu, poprzez złoto, oliwkę, aż do ciepłych brązów sprawiają, że dywan ten w przedziwny sposób przyciąga wzrok. Idealny stan runa, które przepięknie połyskuje w promieniach słońca, podnosi jego walory estetyczne. Można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia.

Wymiary bez frędzli : 92 cm x 149 cm

Proponowana cena: 4900 zł

Dywan jedwabny - Drzewo Życia
Dywan jedwabny – Drzewo Życia
Środkowa część mihrabu
Środkowa część mihrabu
Spód dywanu jedwabnego
Spód dywanu jedwabnego
Brzeg dywanu z frędzlami
Brzeg dywanu z frędzlami

Dywanik wełniany na bawełnie kremowy

Urokliwy, w świetnym stanie technicznym z pięknymi frędzlami – superlatywy można mnożyć. Ten niewielki dywanik przyciąga wzrok piękną paletą beży i brązów. Mnie urzekł od pierwszego spojrzenia. Wyczyszczony chętnie zamieszka w sypialni lub przy stoliczku kawowym. Dobrze czułby się też pod stopami właściciela siedzącego na wygodnym fotelu. Wymiary bez frędzli 123 cm x 62 cm.

Proponowana cena: 550 zł/sprzedany

Dywanik wełniany na bawełnie
Dywanik wełniany na bawełnie
Piękne frędzle
Piękne frędzle
Spód dywanika z widocznymi gęstymi węzełkami
Spód dywanika z widocznymi gęstymi węzełkami

 

 Przedwojenny wełniany, ręcznie wiązany dywan.

Ten nietypowy wełniany dywan wykonany był w pierwszej połowie  XX wieku. Jest zachowany w doskonałym stanie. Piękna kolorystyka i dobra jakość są jego dużymi atutami. Wymiar 140 cm x 230 cm. Dywan jest wyczyszczony i czeka na nowego użytkownika. Teraz dostał od nas w prezencie jeszcze piękne nowe frędzle, które przywróciły mu młodzieńczą fantazję.

Proponowana cena: 3600 PLN

Dywan przedwojenny po renowacji
Dywan przedwojenny po renowacji
Frędzle po rekonstrukcji
Frędzle po rekonstrukcji

Wełniany chodnik ręcznie wiązany wzór „bota”

Wełniany chodnik jest niezbędny w każdym domu. Ten niezwykle solidny okaz, z niekończącym się wzorem „bota” będzie grzecznie znosił zarówno trudne warunki w przedpokoju jak i kuchni. Zapewne z radością zajął by miejsce przy kominku lub kanapie. Jego sprężyste runo przyjemnie ugina się pod stopami. Chodnik został wyczyszczony i jest gotowy do zamieszkania razem z Wami.

Wymiary chodnika 78 cm x 180 cm.

Proponowana cena : 700 zł

Chodnik wełniany wzór bota
Chodnik wełniany wzór bota
Brzeg chodnika z frędzlami
Brzeg chodnika z frędzlami
Spód chodnika ręcznie wiązanego
Spód chodnika ręcznie wiązanego

Przedwojenny kilim w geometryczne wzory

Każdy kilim to historia wielu godzin wytężonej pracy tkaczki. Połączenia umiejętności, wiedzy i wyczucia kolorów. W tym przedwojennym kilimie z Artystycznej Wytwórni Kilimów z Glinian widać cały artyzm i zdolności ówczesnych twórców. Piękne, wyraziste barwy tworzą wysmakowaną kompozycję, która zaskakująco dobrze wpisuje się w nowoczesne wnętrza. Ten okazały kilim, po drobnych naprawach jest gotowy do stworzenia oryginalnego klimatu w Waszym domu. Czas obszedł się z nim nadspodziewanie dobrze. Tak pięknych okazów z tego okresu jest już coraz mniej. W ramach ceny możemy doszyć mu taśmę mocującą do zawieszenia.

Wymiary : 200 cm x 300 cm

Proponowana cena: 4900 zł

Przedwojenny kilim w geometryczne wzory
Przedwojenny kilim w geometryczne wzory
Tak wyglądam jak leżę
Tak wyglądam jak leżę
Zbliżenie wzoru
Zbliżenie wzoru
Tak prezentują się frędzelki
Tak prezentują się frędzelki

 

Dywan wełniany orientalny owalny

Dość rzadko trafiają się dywany ręcznie wiązane  w kształcie koła lub tak jak w tym przypadku owalu. Żywe, piękne kolory  oraz niezwykle dekoracyjna bordiura sprawia, że ten dywan jest bardzo ozdobny. Mięsiste runo zniesie najtrudniejsze warunki  ( czytaj zwierzęta i małe dzieci) w domu. Został dokładnie wyczyszczony i chętnie zamieszka w jakimś miłym domu.

Wymiary 157 cm x 150 cm

Proponowana cena : 860 zł/ NOWA CENA!

Dywan owal wełniany
Dywan owal wełniany
Zbliżenie wzoru i spodu dywanu
Zbliżenie wzoru i spodu dywanu

Przedwojenny kilim wzór „Popularny”

Piękno przedmiotów zawiera się w ich prostocie. Ten przedwojenny kilim pochodzący z Artystycznej Wytwórni Kilimów Michała Chamuły ma wzór wydawałoby się prosty, ale przez ta prostotę ponadczasowy. W naszej pracowni został przywrócony do dawnej świetności i z sukcesem może stać się nietuzinkowym elementem zdobniczym w Waszym domu. Wymiary to 136 cm x 185 cm.

Proponowana cena: 2800 zł

Kilim wzór popularny
Kilim wzór popularny